Menu Zamknij

Likwidacja przejazdów kolejowych w gminie Łańcut – konsultacje za zamkniętymi drzwiami

W dniu 17 stycznia 2024 r w Ośrodku Kultury w Głuchowie odbyło się spotkanie ws przebudowy i likwidacji przejazdów kolejowych w Głuchowie, Kosinie i Rogóżnie.

Na spotkanie z przedstawicielami PKP zostali zaproszeni radni Rady Gminy Łańcut z Głuchowa, Kosiny i Rogóżna. Trzech z nich jednocześnie pełni funkcję sołtysów tych miejscowości.

Informacja o tym wydarzeniu nie była publicznie dostępna.  

Przewodnicząca Rady Sołeckiej w Głuchowie blokowana i wypraszana

Przypadek sprawił, że idąca do paczkomatu przewodnicząca Rady Sołeckiej w Głuchowie Beata Krawiec zainteresowała się dużym skupiskiem aut na parkingu obok ośrodka kultury.

kiedy dowiedziałam się od pracownika ośrodka kultury, że wewnątrz trwa spotkanie ws likwidacji przejazdów kolejowych postanowiłam wejść do środka.

Ku ogromnemu swojemu zdziwieniu najpierw radny Sławomir Kluz blokował mi dojście do stolika z mapami, a gdy przedstawiłam się zebranym, że jestem Przewodniczącą Rady Sołeckiej i chcę uczestniczyć w tym spotkaniu, usłyszałam od wójta Jakuba Czarnoty, sołtysa i zarazem radnego Jana Zubera, radnej Katarzyny Bujak i kilku innych osób, że nie byłam zaproszona i mam wyjść – relacjonuje Beata Krawiec.  

Uczestnicy spotkania nad dokumentacja projektową (fot. Beata Krawiec)

Samorząd lokalny jak folwark

1. Samorząd lokalny powinien działać na podstawie i w granicach prawa. Jaki charakter miało to spotkanie?
Jeśli na spotkanie zostali zaproszeni radni Rady Gminy Łańcut, to zgodnie ze statutem Gminy Łańcut powinna to być komisja Finansów i Gospodarki  Mieniem Gminy. Do tej komisji należą sprawy z zakresu ładu przestrzennego i inwestycji komunalnych oraz transportu i dróg.

Z relacji Beaty Krawiec wynika, że w spotkaniu uczestniczyło tylko trzech z dziewięciu członków tej komisji, zatem ze względu na brak kworum nie było to posiedzenie Komisji Finansów.

2. Jeśli w spotkaniu mieli uczestniczyć przedstawiciele jednostek pomocniczych  gminy (sołtysi), to dlaczego wybrani przez mieszkańców członkowie rad sołeckich Głuchowa, Kosiny i Rogóżna nie zostali o tym fakcie poinformowani?

3. Czy i kiedy mieszkańcy zobaczą protokół z tego spotkania?

Prawo do informacji

Art. 61 Konstytucji RP przyznaje każdemu obywatelowi prawo do uzyskiwania informacji o działalności organów władzy publicznej oraz osób pełniących funkcje publiczne. Prawo to obejmuje dostęp do dokumentów oraz wstęp na posiedzenia kolegialnych organów władzy publicznej pochodzących z powszechnych wyborów, z możliwością rejestracji dźwięku lub obrazu.

W kontekście tego przepisu całkowicie niezrozumiały był tak zaciekły atak na przewodniczącą Rady Sołeckiej Głuchowa, której najpierw nie poinformowano o spotkaniu, a następnie  odmówiono uczestnictwa.

Co wójt gminy Łańcut chce ukryć przed mieszkańcami?

Ograniczenie prawa do informacji może nastąpić wyłącznie ze względu na określone w ustawach ochronę wolności i praw innych osób i podmiotów gospodarczych oraz ochronę porządku publicznego, bezpieczeństwa lub ważnego interesu gospodarczego państwa. Żadna z tych przesłanek nie wystąpiła w opisywanym zdarzeniu.


Temat przebudowy i likwidacji przejazdów kolejowych w gminie Łańcut jest niezwykle ważny dla mieszkańców.
Tym bardziej dziwi „poufność” tego spotkania.

Wszystkim mieszkańcom gminy (nie tylko wybranym) należą się rzetelne informacje i wyjaśnienia ze strony wójta, jako organu wykonawczego gminy.  

Opublikowano wBrak kategorii

Podobne wpisy