Menu Zamknij

NIERÓWNE WYBORY, CZYLI JAK WÓJT ŁĄCZY INTERES PUBLICZNY Z INTERESEM WŁASNYM

Dla utrzymania się przy władzy wójt gminy Łańcut wykorzystuje środki publiczne i zasoby urzędu gminy Łańcut do przygotowania swojej kampanii.

Kodeks wyborczy precyzyjnie reguluje zasady finansowania agitacji wyborczej.
Agitacja wyborcza może być prowadzona tylko ze środków finansowych komitetu wyborczego. Przed wyborami powoływany jest komitet wyborczy i tylko z funduszy komitetu wyborczego można finansować wszystko to, co z kampanią wyborczą jest kojarzone: ulotki, gadżety, banery, transport, itp. Każdy komitet obowiązują także limity wydatków na agitację.

Wszystko po to, by każdy komitet miał równe szanse.

(Pre)KAMPANIA WYBORCZA ZA PUBLICZNE PIENIĄDZE

W miesiącach grudzień 2023 oraz styczeń 2024 zostały przygotowane i wydrukowane publikacje (foldery), które aktualnie wykorzystywane są w materiałach agitacyjnych Komitetu Wyborczego Wyborców Gmina Łańcut. Poniżej tylko kilka slajdów obrazujących ten proceder.

Fragment publikacji papierowej przygotowanej, wydrukowanej i rozwiezionej za publiczne pieniądze
Materiał Komitetu Wyborczego Wyborców Gmina Łańcut
(źródło fb KWW Gmina Łańcut)

Uwaga: Na zdjęciach wójt nie pokazał zadłużenia na rok 2024, które w uchwale budżetowej zaplanowano w wysokości 30 mln 830 zł, co stanowi wzrost z 4,9% do 22,00% rocznego budżetu.

Fragment publikacji papierowej przygotowanej, wydrukowanej i rozwiezionej za publiczne pieniądze
Materiał Komitetu Wyborczego Wyborców Gmina Łańcut
(źródło fb KWW Gmina Łańcut)
Fragment publikacji papierowej przygotowanej, wydrukowanej i rozwiezionej za publiczne pieniądze
Materiał Komitetu Wyborczego Wyborców Gmina Łańcut
(źródło fb KWW Gmina Łańcut)
Fragment publikacji papierowej przygotowanej, wydrukowanej i rozwiezionej za publiczne pieniądze
Materiał Komitetu Wyborczego Wyborców Gmina Łańcut
(źródło fb KWW Gmina Łańcut)

Wójt zaangażował podległy sobie aparat urzędu gminy Łańcut do własnych celów.

Wszystkie zamówienia związane z opracowaniem treści, grafiki, składu do druku, wydrukowaniem i transportem wydrukowanych pięciu publikacji agitacyjnych musiały odbywać się przez urząd gminy Łańcut. W grudniu 2023 r. i w styczniu 2024 r. nie było jeszcze komitetu wyborczego wójta.

Nie ma wątpliwości, że chodziło o kampanię wyborczą. Rozmawiając z mieszkańcami gminy Łańcut wszyscy zgodnie odpowiadają, że rozwożenie do każdego domu i do wszystkich miejscowości gminy Łańcut publikacji jeszcze w grudniu 2023 r. i drugiej publikacji w styczniu 2024 r. – to rozpoczęcie kampanii wyborczej wójta. Dlaczego?

  1. W żadnym poprzednim roku nie było takiej praktyki. Dopiero na zakończenie kadencji tuż przed wyborami mieszkańcy otrzymali do swoich skrzynek pocztowych wydrukowane foldery.
  2. Foldery przygotowano odrębnie dla każdego okręgu wyborczego gminy Łańcut, tak jak to robił wójt w czasie ostatniej swojej kampanii wyborczej. W treści folderów wójt sam przyznaje, że „Folder opracowano w 4 lokalnych wersjach odpowiadającym w wyborach do rady gminy Łańcut”.
  3. W folderach nie ma mowy tylko o osiągnięciach dotychczasowych. W słowie wstępnym znowuż wójt nie wstydzi się agitacji, bo pisze „o projektach przygotowywanych do realizacji”.
    Czy nie jest to propozycja programu wyborczego?
Fragment publikacji papierowej przygotowanej, wydrukowanej i rozwiezionej za publiczne pieniądze

JAK PUBLICZNE MIESZA SIĘ Z PRYWATNYM

Wydanie pieniędzy publicznych na własne cele, to nie jedyny element nadużywania władzy. W kampanii wykorzystane zostały inne zasoby gminne. Jakie to zasoby?

Gminna Dacia Sandero podczas rozwożenia publikacji. Zdjęcie wykonane przez mieszkańca gminy Łańcut. W prawym dolnym rogu data i godzina.

Wykorzystywanie pracowników urzędu gminy Łańcut
wydrukowane foldery, zarówno w grudniu 2023 jak i w styczniu 2024 były rozwożone przez pracowników urzędu, w godzinach pracy urzędu.  

Wykorzystanie aut służbowych. Niektórzy mieszkańcy osobiście widzieli, jak pracownicy urzędu gminy Łańcut w godzinach pracy urzędu rozwozili służbowymi autami wydrukowane publikacje.

Wykorzystanie strony internetowej gminy Łańcut. To na oficjalnej stronie gminy Łańcut można znaleźć, zobaczyć lub pobrać wszystkie opracowane foldery.

WÓJT GMINY ŁAŃCUT NIE CHCE UJAWNIĆ KOSZTÓW OPRACOWANIA, SKŁADU, WYDRUKOWANIA I DYSTRYBUCJI SWOICH MATERIAŁÓW

Na mocy art. 61 Konstytucji RP każdy ma prawo do uzyskania informacji publicznej. Z tego prawa skorzystał Tadeusz Pasieczny – Prezes Stowarzyszenia Obywatelski Samorząd. W dniu 29 stycznia 2024 wysłał do wójta gminy Łańcut wniosek o udzielenie informacji publicznej, w którym poprosił o następujące informacje:

  • Kto opracował treść, grafikę i skład do wydruku tych publikacji? Czy byli to pracownicy urzędu gminy Łańcut lub jednostek organizacyjnych gminy Łańcut, czy podmiot zewnętrzny. Jeśli był to podmiot zewnętrzny to jakie były koszty opracowania tych publikacji do wydruku?
  • Jakie były nakłady (liczba egzemplarzy) każdej z w/w publikacji?
  • Jakie były koszty wydruku każdej z w/w publikacji?
  • Ilu pracowników urzędu gminy Łańcut i jednostek organizacyjnych gminy Łańcut brało udział w dystrybucji tych publikacji do gospodarstw domowych poszczególnych miejscowości?
  • Czy oprócz pracowników Urzędu Gminy Łańcut i gminnych jednostek organizacyjnych dystrybucję prowadziły osoby/podmioty zewnętrzne?
  • Jaki był łączny koszt dystrybucji tych publikacji na terenie Gminy Łańcut?

Ważnym elementem wniosku była prośba o skan faktur związanych z folderami.

Po ustawowych 14 dniach otrzymano nast. odpowiedź: „Urząd dokonał analizy wniosku i ustalił, że informacja, o którą Pan wnioskuje jest informacją publiczną przetworzoną, niemniej jednak we wniosku nie znalazł wystarczającego uzasadnienia, dlaczego uzyskanie informacji przetworzonej jest szczególnie istotne dla interesu publicznego”.

Mówiąc wprost wójt (pismo z nagłówkiem wójta gminy Łańcut, podpisane przez sekretarza gminy) zagrał na zwłokę. Wydłużył termin udzielenia odpowiedzi o 4 kolejne tygodnie, bez gwarancji, że uwzględni wykazany szczególny interes publiczny.

WÓJT SIĘ MYLI – SKAN FAKTUR, TO NIE JEST INFORMACJA PRZETWORZONA

Informacja przetworzona to taka, która nie istnieje w momencie złożenia wniosku o informację publiczną, lecz trzeba ją wydobywać z różnych dostępnych danych, wykonując odpowiednie analizy i inną kreatywną pracę.

Wszystkie informacje, w tym dokumenty objęte wnioskiem o informacje publiczną istniały w momencie złożenia wniosku. Nie trzeba było dokonywać żadnych złożonych analiz. Same skany faktur, dały by odpowiedź na większość pytań. Jeżeli wójt osobiście na tym się nie zna, to wiedzą o tym pracownicy urzędu. Jednak ostateczna decyzja dotycząca treści odpowiedzi należała do wójta.
Dlaczego wójt nie chce ujawnić tych danych?

OSOBA NIEWIARYGODNA

W obydwu poprzednich kampaniach wyborczych (rok 2014 oraz 2018) ówczesny kandydat na wójta Jakub Czarnota zapewniał o dostępności dokumentów gminnych dla mieszkańca.

W roku 2014 zapewniał „wszystkie opłacone faktury i umowy zawarte przez gminę będą zamieszczane w internecie. Każdy będzie mógł kontrolować wydatki gminy i patrzeć władzy na ręce”.

W roku 2018 szły kolejne zapewnienia „wszystkim zainteresowanym zapewnimy dostęp do szczegółowych sprawozdań finansowych oraz do treści umów zawieranych przez gminę”.

Wystarczyło 5 lat urzędowania, by mieszkańcy przekonali się na ile wiarygodną osobą jest Jakub Czarnota.

Fragment programu wyborczego KWW Gmina z pomysłem z 2014 r.
Źródło gazeta „Gmina z pomysłem”, str. 4 (zakreślenie własne)
Fragment programu wyborczego KWW Aktywna Gmina Łańcut z 2018 r.
Źródło gazeta „Aktywna Gmina” wrzesień-październik 2018, str. 11 (zakreślenie własne)

Wiarygodność w życiu publicznym jest wartością bardzo cenną.
Wybory do władz publicznych są praktyczną okazją do zmiany władzy na osoby wiarygodne.

APEL DO RADNYCH RADY GMINY ŁAŃCUT

Skoro dla mieszkańców informacje nie są dostępne, to radni, będący reprezentantami mieszkańców powinni na mocy swoich uprawnień wymusić na wójcie odpowiedzi na powyższe pytania („W sprawach dotyczących gminy radni mogą kierować interpelacje i zapytania do wójta” – art. 24 ust.3 ustawy o samorządzie gminnym).

W interesie całej gminy jest dbanie o zasadność wydawania publicznych pieniędzy.
W interesie każdego mieszkańca są uczciwe i równe szanse dla wszystkich komitetów wyborczych
.

Opublikowano wWybory Samorządowe 2024

Podobne wpisy